ciemny

MicroPython oficjalnie zostaje częścią ekosystemu Arduino

Arduino pracuje nad wykorzystaniem języka Python w swoich produktach. W tym celu współpracuje m.in. z twórcą MicroPython, Damienem George’em.

Firma Arduino zapowiedziała, że będzie eksperymentować z nowym językiem Python, który może stać się rozszerzeniem ich platformy programistycznej. Firma chce lepiej poznać język Python, ponieważ jest on coraz bardziej popularny wśród różnych użytkowników. Konkretnie interesuje się MicroPythonem, czyli wersją języka Python, która działa na mikrokontrolerach. Firma nawiązała współpracę z OpenMV, która przeniosła swoją wirtualną maszynę opartą o rozwiązania computer vision do niektórych produktów. Arduino zapewnia, że dzięki temu osiągnięto niesamowite efekty używając np. płytki Nicla Vision opartej na mikrokontrolerze STM32.

Arduino zwiększyło swoje doświadczenie, współpracując z twórcą MicroPython, Damienem George, aby przenieść oficjalną wirtualną maszynę na wiele produktów Arduino.

Dzięki jednemu z deweloperów (Ubi de Feo), firma Arduino testowała możliwość używania MicroPython na jednej z klas studentów co okazało się być bardzo pouczającym doświadczeniem. W szczególności zauważono, że trudno jest znaleźć bardzo prosty, wieloplatformowy IDE MicroPython, który byłby tak łatwy w obsłudze, jak oryginalny Arduino IDE.

Na szczęście natrafiono na pracę Murilo Polese, który opracował proste narzędzie, które można było łatwo dostosować i użyć do nauki. Efekty były tak dobre, że firma postanowiła współpracować z nim, aby udostępnić narzędzie społeczności. Arduino chce, aby jak najwięcej osób korzystało z MicroPython, dlatego współpracuje z Polese przy tworzeniu nowego narzędzia, które ma ułatwić jego użytkowanie. Firma jest przekonana, że współpraca ta przyniesie wiele korzyści dla społeczności MicroPython.

Arduino ogłosiło niedawno nowy Arduino Lab dla MicroPython. Jest to prosty, wieloplatformowy IDE dla MicroPython, który obsługuje dowolne płytki z interfejsem REPL, dzięki czemu może działać również z płytkami innych producentów. Póki co jest to jeszcze produkt eksperymentalny, ale firma chciała, aby jak najwięcej osób mogło z niego korzystać. Dlatego też powstała nowa strona internetowa “Arduino Labs”, gdzie będą umieszczane eksperymentalne narzędzia. Nie jest jednak gwarantowane, że wszystkie z nich wejdą do oficjalnej oferty. W międzyczasie można je wypróbować i ocenić.

Arduino Lab dla MicroPython znajdziecie klikając link labs.arduino.cc.

Poprzedni wpis

Projekt 3D dowolnego mocowania na szynę DIN TH35

Następny wpis
Fabryka Raspberry Pi w Walii

Dostępność Raspberry Pi w 2023 roku

Powiązane wpisy