ciemny

Nowy indyjski superkomputer w architekturze ARM

Arm Neoverse N1 SoC
Arm Neoverse N1 SoC Dawn Ares Platform 7nm (foto: arm.com)

Indyjskie Centrum Rozwoju Zaawansowanych Komputerów (C-DAC) wybrało architekturę ARM Neoverse jako fundament swojego Narodowego Programu Superkomputerowego. Celem programu jest stworzenie rodzimego układu scalonego do zastosowań w komputerach osobistych oraz superkomputerach.

C-DAC to organizacja badawcza działająca przy rządzie Indii, której zadaniem jest rozwijanie lokalnych kompetencji w dziedzinie zaawansowanych technologii, w tym także architektury układów scalonych oraz superkomputerów. Wybór architektury ARM do realizacji Narodowego Programu Superkomputerowego świadczy o ogromnych możliwościach, jakie oferuje ta architektura, a także o ugruntowanej pozycji ARM w sektorze superkomputerów.

W ramach Narodowego Programu Superkomputerowego, C-DAC zamierza opracować procesory oparte na architekturze Arm, które będą dostosowane do specyficznych zastosowań zarówno w komputerach osobistych, jak i superkomputerach. To podejście ma na celu zwiększenie autonomiczności technologicznej Indii, a także dostosowanie rodzimej technologii do własnych potrzeb w odpowiedzi na globalne zapotrzebowanie.

Przesłanką i założeniem przy wyborze architektury ARM jako fundamentu inicjatywy C-DAC jest długoterminowe korzystanie z konkretnych elementów, które przyczyniają się do jej sukcesu na rynku, takich jak wysoka wydajność energetyczna, skalowalność i zaawansowany ekosystem technologiczny. Przekłada się to na możliwość budowy konkurencyjnych produktów w różnych segmentach rynku, takich jak systemy wbudowane, kości pamięci, logiki programowalnej czy urządzeń IoT.

Realizacja inicjatywy Narodowego Programu Superkomputerowego przez C-DAC stanowi kolejny krok do poszerzenia pola biznesowego dla architektury ARM oraz umocnienia jej globalnej pozycji. Dzięki programowi Indie będą miały szansę stać się kluczowym graczem na światowej scenie technologicznej.

Źródło: www.tomshardware.com

Poprzedni wpis
Raspberry Pi Pico

RPi Pico odpaliło najnowszą Zeldę na Nintendo 64!

Następny wpis
Pasek LED RGB przed zaizolowaniem

Świetlne pianino DIY na bazie RPi Pico nauczy Cię grać

Powiązane wpisy