ciemny

Świetlne pianino DIY na bazie RPi Pico nauczy Cię grać

Adrian Cruceru wykorzystując Raspberry Pi Pico, opracował innowacyjne rozwiązanie mające na celu ułatwienie początkującym pianistom nauki nowych utworów.
Pasek LED RGB przed zaizolowaniem
Pasek LED RGB przed zaizolowaniem (foto: github.com/AdrianCX)

Adrian Cruceru wykorzystując Raspberry Pi Pico, opracował innowacyjne rozwiązanie, mające na celu ułatwienie początkującym pianistom, nauki nowych utworów. Jego pomysł polega na iluminacji klawiatury pianina bądź syntezatora, która wskazuje kolejność, długość i moment naciśnięcia klawiszy odpowiadających za poszczególne dźwięki.

Projekt opiera się na płytce rozwojowej Raspberry Pi Pico, która pełni rolę sterownika podświetlenia oraz adresowalnym pasku LED RGB na bazie popularnego sterownika WS2813. W ten sposób początkujący muzycy mogą podążać za podświetlonymi klawiszami, ucząc się kolejnych dźwięków utworu.

Tak działanie sterownika prezentuje się w akcji (źródło: youtube.com/@mititelu)

Rozwiązanie to stwarza możliwość łatwiejszego i bardziej intuicyjnego procesu nauki na instrumentach, zwłaszcza dla początkujących. Poprzez zastosowanie tego systemu, gracz może nie tylko szybciej przyswoić melodię, ale również lepiej zrozumieć, jak odnaleźć się na klawiaturze.

Choć pomysł może przypominać inne projekty interaktywnych klawiatur, to jednak jego innowacja polega na wykorzystaniu taniego i łatwo dostępnego (co w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie) Raspberry Pi Pico. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można z łatwością przekształcić dowolną klawiaturę w interakcyjny instrument nauki.

Źródło: github.com

Poprzedni wpis
Arm Neoverse N1 SoC

Nowy indyjski superkomputer w architekturze ARM

Następny wpis

Proxmox: Wprowadzenie do Zarządzania Serwerem i Kontenerami

Powiązane wpisy